چرا قهوه من خیلی تلخ است؟

آیا آن اولین جرعه‌ی باشکوه قهوه را نوشیده‌اید و حالتان بد شده و چهره‌تان نشان داده که چیزی در فنجان شما درست نیست؟  آیا تصادفا آن چیز غلط، باعث نشده که مقدار خیلی زیادی شکر استفاده کنید؟ ممکن است به این دلیل باشد که قهوه‌ی شما زیادی تلخ است.

این اتفاق می‌افتد که باریستا یا خود شما در منزل اشتباهی کرده باشید. ولی برای متعادل کردن یک نوشیدنی تلخ روش‌هایی وجود دارد. ما قصد دارید در مورد قهوه‌ی تلخ، علت بروز آن، و نحوه‌ی جلوگیری از آن در آینده، به شما توضیحاتی بدهیم.

مشکل کجاست؟ چه چیزی باعث شده قهوه‌ی شما تلخ باشد؟ ممکن است به دلیل نحوه‌ی دم‌آوری باشد.

دستگاه شما کثیف و بدبو است.

دستگاه شما کثیف و بدبو است.

آخرین باری که دستگاه خود را تمیز و رسوب‌زدایی کردید و یا از کپسول پاک‌کننده‌  استفاده کردید، کی بوده است؟ اگر به یاد نمی‌آورید آخرین بار کی بوده است، نیاز به پاکسازی عمقی دستگاه خود دارید.

همه‌ی قطعات را جدا کرده، بشویید و مطمئن شوید تمام درزهایی که ممکن است جرم و کثیفی در آن باقی مانده باشد، تمیز شود. قهوه‌ی آسیاب شده می‌تواند در مکان‌های دور از دسترس باقی بماند و وقتی شما قهوه‌ساز خود را به خوبی تمیز نکرده باشید، قهوه‌ی قدیمی دوباره گرم شده، بیشتر و بیشتر می‌سوزد. مراقبت از دستگاه قهوه‌ساز، پور اور(pour over) یا فرنچ پرس (French press) برای ماندگاری آنها بسیار مهم است، و در عین حال باعث می‌شود مزه‌ی قهوه‌ی شما، شبیه لجن تلخ نشود.

سایر تجهیزات خود را فراموش نکنید.

آیا دانه‌‌ی قهوه را خودتان برشته و آسیاب می‌کنید؟ شاید نیاز باشد تجهیزات آنها را هم بررسی کنید و مطمئن شوید همه آنها به خوبی با آب گرم و صابون شسته شده‌اند. ممکن است سایر وسایلی که برای تهیه‌ی قهوه استفاده می‌کنید نادیده بگیرید، ولی آسیاب (grinder) و دستگاه برشت قهوه (roaster) خود را تمیز کنید.

آب مصرفی شما نامناسب است.

از آب خیلی داغ استفاده می‌کنید که می‌تواند قهوه‌ی شما را بسوزاند و بد طعم کند و تلخی را از آن بیرون بکشد. اگر آب گرم‌تر از ۲۱۲ درجه‌ی فارنهایت (۱۰۰ درجه‌ی سانتیگراد) است، صبر کنید تا خنک شود. دمای مناسب ۲۰۵ درجه‌ی فارنهایت (حدودا ۹۶ درجه‌ی سانتیگراد) است.

همچنین شاید از آب زیادی استفاده می‌کنید. باید در این زمینه میانه‌رو باشید، آب را نه زیاد استفاده کنید و نه کم، باید دقیقا به اندازه باشد. نسبت قهوه به آب باید ۱ به ۲ باشد. برچسب روی قوطی قهوه فقط برای نمایش نیست.

کیفیت دانه همه چیز است.

بزرگترین دلیل تلخ شدن قهوه، دقیقا خود آن است. ۲ نکته را در این ارتباط باید بدانید.

دانه‌ی قهوه‌ی شما چقدر خوب است؟

قهوه‌ی شما چقدر تازه است؟

می‌دانید کی در پاکت قهوه را باز کرده‌اید؟ صادقانه بگویید، می‌دانید؟ دقیقا، ما هم نمی‌دانیم، در حالیکه می‌تواند دنیایی تفاوت در مزه‌ی قهوه ایجاد کند. از زمانی که درپاکت را باز می‌کنید، ساعت ماندگاری آن شروع به تیک تاک می‌کند.

اگر هیچوقت یادتان نمی‌ماند کی آن را باز می‌کنید، عادت کنید تاریخ را روی پاکت آن بنویسید. ۲ هفته زمان دارید تا پودر قهوه‌ی شما کیفیت مطلوب را از دست بدهد و فقط برای اسکراب بدن، مناسب باشد.

راهنمای دم آوری قهوه در حجم بیشتر در خانه

دانه‌ی قهوه‌ی شما چقدر خوب است؟

این مورد، مهم‌تر است که دانه‌ی خوب تهیه کنید. اگر از کیفیت آن به اندازه‌ی مطمئن نیستید، یک بسته‌ی کوچک به عنوان نمونه یا همان تست بگیرید.

بهتر است برای خرید دانه‌ی مرغوب، هزینه‌ی بیشتری بپردازید، چون از آن لذت بیشتری می‌برید. همچنین ماندگاری بیشتری دارد چون نیاز نیست مقدار زیادی از آن استفاده کنید. دانه‌های ارزان‌قیمت تلخ هستند چون بیش از حد برشته می‌شوند.

تازگی هم به همان میزان مهم است. باید قهوه را به صورت دانه تهیه کنید و به میزان نیاز آن را آسیاب کنید تا ماندگاری بیشتری داشته باشد. آسیاب‌ های قهوه زیاد گران نیستند و اولین باری که قهوه دم کنید متوجه تفاوت آن می‌شوید.

مسائل دیگر

مسائل دیگر

چه دلیل دیگری باعث می‌شود شما چهره درهم بکشید؟ برشته کاری، برخی دانه‌ها بیشتر برشته و تلخ می‌شوند که ممکن است شما دوست نداشته باشید. درحالیکه برخی مردم آن را ترجیح می‌دهند.

ما برشته‌کاری ملایم را می‌پسندیم. چند نوع مختلف را امتحان کنید تا متوجه شوید کدام را دوست ندارید. برشت بیشتر و تیره‌تر، تلخ‌تر هم هست و روشن‌تر و ملایم‌تر، کمتر تلخ است. ذائقه‌ی شما شاید تیره‌تر را نپسندد.

میزان آسیاب قهوه نیز موضوع خیلی مهمی است و باید اندازه‌ی مناسب را پیدا کنید. مشکل اینجاست که دانه را خیلی ریز می‌کنید. این روش خوبی برای دفاع در برابر مهاجم است ولی آن را برای باشگاه نگه دارید زیرا دانه‌ای که خیلی ریز شود، تلخ‌تر می‌شود. (مترجم: اشاره به آسیاب‌های دستی قهوه که برای ریزتر کردن قهوه به نیروی بازوی بیشتری نیاز دارد)

برای تهیه تجهیزات برشته کاری باید از کجا شروع کنیم؟

چه چیزی آموختیم؟

اگر فکر می‌کنید که اطلاعات زیادی در زمان کم به شما داده شده، مرور سریعی بر مطالب مهم خواهیم داشت.

  • همه‌ی تجهیزات خود را به طور مرتب تمیز کنید.
  • برای خرید دانه‌ی باکیفیت، هزینه کنید.
  • آب نباید زیاد داغ باشد، ۲۰۵ درجه‌ی فارنهایت (حدودا ۹۶ درجه‌ی سانتیگراد) کافی است.
  • تمرین بازوی خود را جای دیگر انجام دهید، قهوه را خیلی آسیاب نکنید.
  • اطمینان حاصل کنید که برای دستگاه خود، از اندازه‌ی مناسب پودر قهوه استفاده می‌کنید.

اگر مطلب دیگری به یاد ندارید، این نکات را به خاطر بسپارید. حتا اگر شما در دنیای قهوه، تازه کار نیستید، ممکن است مرتکب برخی از این اشتباهات قابل توجیه، شوید. البته بدانید که قهوه‎‌ تلخ است و به این دلیل طعم بیسکوییت متعادل می‌شود. اما در نهایت اکنون شما می دانید دفعه‌ی بعد چرا و چگونه فنجان بهتری آماده کنید.

مترجم: نازنین خانیان، کارشناس ارشد بیومکانیک، علاقه‌مند به حوزه‌ی قهوه و قنادی و مؤسس کارگاه قنادی پینار.

منابع:

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *