چرا خریداران قهوه از آسیای شرقی حاضرند مبالغ بسیار بالا برای قهوه های گران قیمت در حراجی ها پرداخت کنند؟

رفتار خرید در بازار های مختلف قهوه در سرتاسر دنیا متفاوت است خریداران قهوه از هر کشور هنگام خرید به عوامل مختلفی توجه می کنند تا مطمئن شوند که نیازهای مشتریان خود را برآورده خواهند کرد.

قابل درک است که یکی از مهمترین عوامل در این زمینه ،قیمت است .برخی از بازارها طبیعتاً نسبت به سایر بازارها به قیمت حساس تر می باشند، با این حال در حراج‌های قهوه گاهی اوقات با پدیده ای به نام حق بیمه مواجه می شویم، این پدیده نباید با حق بیمه پرداختی برای قهوه ارگانیک و یا تجارت منصفانه اشتباه گرفته شود ،کمیاب بودن ،انحصارطلبی و کیفیت مرغوب عواملی هستند که جذابیت و قیمت برند را اغلب تا سطوح نجومی بالا میبرند.

اغلب برشته کنندگان و خریداران آسیای شرقی قهوه هایی که در حراجی ها و مسابقات قیمت های فوق العاده بالا و دارای رکوردشکنی قیمتی هستند را خریداری می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چه چیزی باعث این رفتار می‌شود و چگونگی تاثیر این رفتار بر زنجیره تامین جهانی قهوه با دو برشته کار از شرق آسیا صحبتی داشته ام.

نگاهی به گران ترین قهوه ها در جهان

حق بیمه و قهوه در شرق آسیا

حق بیمه و قهوه در شرق آسیا

حق بیمه فرایند استفاده از انحصار سازی، کمیاب بودن ،و کیفیت برتر برای افزایش جذابیت برند و قیمت محصولاتی است که بالقوه دارای قیمت کمتری می باشند،این اتفاق حس اعتبار و ارزش را به خریدار القا می‌کند و در نهایت باعث می‌شود که آنها تمایل بیشتری به پرداخت قیمت‌های بالاتر داشته باشد.

در بخش قهوه این اتفاق به طور فزاینده‌ای در بین خریداران قهوه با کیفیت بالا از شرق آسیا مشهود می باشد، به عنوان مثال در سال ۲۰۱۸ جمعی از خریداران آسیای شرقی رکورد جهانی ۸۰۳ دلار آمریکا به ازای هر پوند را برای قهوه Elida گیشا در حراج بهترین های پاناما ثبت کردند.

دو سال بعد کمپانی های قهوه آسیای شرقی بالاترین پیشنهادات در بین مزایده گذاران (cup of excellence) coe را ارائه دادند. این در حالی بود که در همان سال در حراج بهترین های پاناما های ۲۰۲۰ اکثر لات های قهوه با بالاترین قیمت توسط کمپانی های قهوه های آسیای شرقی خریداری می شدند.

در تمام این رقابت ها ، این لات های بسیار گران‌قیمت نه تنها از نظر کیفی بسیار بالا بودند ،بلکه از نظر عرضه نیز محدودیت بیشتری داشتند. علاوه بر این در طول این سال ها حجم این لات ها از نظر عرضه بسیار محدود بوده است ،در حالی که قیمت ها فقط در حال افزایش بودند که این اتفاق این اثر را تشدید کرده است.

اما این سوال باقی می ماند که چرا خریداران آسیای شرقی حاضرند قیمت‌های نجومی بالا را برای این قهوه ها پرداخت کنند؟

بر اساس رویکرد این مناطق و به ویژه در کشورهای اقتصادی قوی مانند چین ،ژاپن و کره جنوبی حس قدردانی و تشکر فرهنگی مشترکی برای محصولات با کیفیت بالا به عنوان بخشی از تجربه گسترده مصرف در قهوه و فراتر از آن وجود دارد.

به عنوان مثال چای بر خلاف قهوه در درجات مختلف ( نگاه بازاری تا حوزه تخصصی ) تولید می‌شود که این درجات مختلف باعث به وجود آمدن بازار تقسیم شده می‌شود،که در آن خریداران در هر بخش تمایل به پرداخت قیمت معینی هستند ،با افزایش قیمت تعداد خریداران در آن بخش کاهش می یابد.

Jin geo یک خریدار دانه قهوه سبز برای برشته کاری Gee در شنزن چین می باشد او می گوید از لحاظ تاریخی در چین مردم عادت به پرداخت حق بیمه بسیار بالا برای چای و حتی شراب دارند و این روند متعاقباً بر روی مصرف قهوه نیز اثر گذاشته است که در نتیجه این اتفاق در سال های اخیر ،قهوه در شرق آسیا محبوبیت بیشتری پیدا کرده است.

جین اضافه می‌کند که به طور طبیعی مردم تمایل بیشتری به پرداخت قیمت بسیار بالا برای محصولات با کیفیت بالا و قهوه های نادر دارند.

در صورت افزایش قیمت عربیکا، آیا برشته کارهای قهوه باید روبوستا بیشتری را به ترکیب خود اضافه کنند؟

چرا بازارهای شرق آسیا اغلب قهوه های بسیار گران قیمت حراجی ها را می خرند؟

چرا بازارهای شرق آسیا اغلب قهوه های بسیار گران قیمت حراجی ها را می خرند؟

مزایده ها مدت های بسیاری است که مکان هایی بوده اند که خریداران بتوانند قهوه سبز با کیفیت بالای خود را به قیمت های عالی تهیه کنند ،اما چه اتفاقی باعث این رفتار در خرید می شود؟

خب در ابتدا باید به یاد داشته باشید که این خریداران قهوه ،مشتریان به خصوص خود را دارند، جین میگوید در برخی از کشورها در شرق آسیا تعداد زیادی از افراد طبقه بالا و متوسط تمایل دارند که برای محصولات نادر و کمیاب واقعاً هزینه بیشتری بپردازند.

توانایی داشتن و نوشیدن یکی از کمیاب ترین و گران‌قیمت ترین قهوه های جهان ،جذابیت خاصی را برای یک قشر خاص ایجاد کرده است ،بنابراین این موضوع برای برشته کنندگانی که قهوه های بسیار گران قیمت می خرند بسیار حائز اهمیت است تا بدانند اغلب مشتریان آنها به دنبال چه چیزی هستند.

این تقاضا در بازارهایی مانند چین نیز در حال رشد می باشد ،موسسه ایالات متحده آمریکا و چین در این باره می گوید که ظهور و بروز قهوه در چین تحت تاثیر زیادی از نفوذ بسیار قوی از سمت غرب می باشد ،تا همین اواخر قهوه در این کشور به عنوان نماد یک محصول از سمت غرب تلقی می شده است ،ولی امروزه به عنوان محلی برای نمایش دادن موقعیت اجتماعی محلی برای چین به حساب می آید.

kentaro Maruyama رئیس و مدیر عامل شرکت maruyama در ژاپن می باشد،او همچنین خریدار رسمی Coe نیز می باشد. او‌ درک جامعی از رفتار مصرف حق بیمه دارد، او می گوید که این نوع رفتار در ژاپن غیر عادی نیست.

او با حراج تاریخی ماهی تن توکیو که بیش از ۸۵ سال فعالیت داشته است شناخته می‌شود ،این حراج امروز در بازار عمده فروشی toyosu برگزار می‌شود و اخیرا این بازار محل خرید های قابل توجهی نیز بوده است.

این اتفاق شامل خرید ۲۷۸ کیلوگرم ماهی تون Bluefin در ژانویه ۲۰۱۹ توسط یکی از رستوران داران معروف (kiyoshi kimura)بوده که در این خرید مبلغ ۳۳۳.۶ میلیون ین معادل ۳.۸ میلیون دلار آمریکا پرداخت کرده است.

کنتارو می گوید که در اکثر کشورهای آسیای شرقی فرهنگ مردم بر این باور است که برای یک کالای با کیفیت ،مبلغ بالاتری نیز باید پرداخت شود و این اتفاق در نهایت منجر به یک تلاش بازاریابی می‌شود، زیرا که مصرف‌کنندگان آنچه را که محبوب و نادرست است میخواهند.

کنتارو تاکید می‌کند که خریداران دانه های سبز قهوه به درخواست های مشتریان بازار خود اهمیت می‌دهند و نکته مهم این است که این طرز تفکر خرید قهوه های بسیار گران قیمت و فروش آنها به مشتریان همیشه سودآور نیست ،او می‌گوید که این اتفاق و این داستان به همین جا ختم نمی‌شود.

او توضیح می‌دهد که قهوه هایی که در این حراجی ها میخریم بسیار با کیفیت هستند ،بعد از خرید ما باید اقدامات خود را برای این قهوه ها انجام دهیم تا این قهوه ها برای مصرف کنندگان ارزشمند شوند.

ما باید به وسیله آموزش به مصرف‌کنندگان باعث ارزشمند تر شدن این قهوه ها شویم و بازار را متقاعد کنیم که این قهوه ها ارزش قیمتی بالایی دارند.

چرا تولیدکنندگان، قهوه بیشتری به بازار عرضه نمی کنند؟

اما این موضوع چگونه بر زنجیره تامین گسترده تاثیر می گذارد؟

اما این موضوع چگونه بر زنجیره تامین گسترده تاثیر می گذارد؟

این رفتارها و عادت های خرید بالا دارای اثرات مثبت و منفی در زنجیره تامین جهانی میباشد ،در بازارهای مالی سرتاسر جهان هر نوع جهش در قیمت یک محصول می تواند اثر مخرب داشته باشد.

با این حال کنتارو می گوید در حالی که اخبار این قهوه ها هنوز درصد توجه هستند اما این قهوه های ممتاز در حراج فقط برای چند هفته یا یک ماه به فروش می رسند ،این طور نیست که مردم هر روز این قهوه ها را بخرند.

همچنین توجه به این نکته مهم است که زمانی که خبر رکورد شکنی یک قهوه در حراجی پخش می شود این اتفاق به نوبه خود می تواند آن منطقه و کشور خاص را به عنوان مبدا در زمینه قهوه تقویت کند و اغلب منجر به تشویق دیگران برای خرید از آن منطقه بخصوص بشود.

کنتارو اضافه می‌کند:فکر نمی‌کنم این اتفاق روی قیمت تاثیر خاصی بگذارد زیرا حجم قهوه های بسیار با کیفیت خیلی کم می باشد ،در واقع اینها صرفاً قهوه های سرگرم کننده و هیجان انگیزی هستند که آینده و رویای صنعت قهوه را نشان خواهند داد

حتی برای ما در مارویاما این قهوه ها بخش کوچکی از قهوه هایی هستند که به طور همیشگی و مداوم ارائه می کنیم

‏jin موقعیت شغلی مشابهی دارد او می گوید قیمت قهوه هنوز جای افزایش قیمت دارد، قیمت بالا باعث بهبود کیفیت مزارع قهوه خواهد شد و در نهایت منجر به بالا بردن کیفیت کلی قهوه می شود که این اتفاق تاثیر مثبتی بر صنعت قهوه دارد.

در نهایت بازار همیشه قهوه های با قیمت متوسط و متعادل را ارائه می‌کند چرا که هنوز هم برای مردم از کیفیت بالایی برخوردار هستند و باعث جذابیت در خرید میشوند.

جین همچنین می گوید که حق بیمه فقط یک افزایش قیمت شتاب‌زده نیست ،این افزایش قیمت باعث بالا بردن تمرکز کیفیت و افزایش علاقه مشترک مصرف‌کنندگان و کشاورزان می باشد.

او می گوید قهوه های باکیفیت بالا مانند گیشای پاناما دارای ارزش بیشتری نسبت به بازار هستند و این اتفاق به دلیل فضای داخلی بهتر ،شرایط کاری بهتر و شرایط مراقبت از محیط زیست و عوامل دیگر می باشد و به این دلیل سزاوار ورود بهتر نیز به بازار می باشند.

قهوه سایه رشد (Shade-Grown Coffee) چیست؟

آیا این قیمت‌های بالا باعث تقویت روابط تجاری جهانی میشود؟

از طرف دیگر صرف نظر از نوسانات بازار، این قهوه های فوق العاده می‌توانند منجر به علاقه بیشتر به مناطق یا منشا های خاص بشوند و باعث ایجاد شناخت بهتر برای تولیدکنندگان بشوند.

کنتارو به من می‌گوید که شرکت های ژاپنی در اوایل دهه ۲۰۰۰ علاقه زیادی به قهوه‌ای نیکاراگوئه پیدا کردند اما در حال حاضر نیکاراگوئه به عنوان منطقه تولید کننده خاص مشخصات قهوه تخصصی خود را به اشتراک نمی گذارد.

او می‌گوید زمانی که COEبه نیکاراگوئه ورود پیدا کرد بازار جدیدی برای تولیدکنندگان نیکاراگوئه آغاز شد، این اتفاق به تولیدکنندگان کمک کرد تا به آرامی قیمت قهوه های خود را افزایش بدهند.

این حراج‌ها همچنین به ایجاد روابط تجاری بلندمدت بین واردکنندگان و تولیدکنندگان و برشته کاران کمک کرده است که بتوانند تا سال‌ها پس از خرید این لات ها این حراج ها را ادامه بدهند.

کنتارو به من می‌گویند خیلی از روابط فعلی حول محور قهوه به کمک COE به وجود آمده است ،ما تولیدکنندگان را ملاقات می کنیم ،از مزارع قهوه های آنها بازدید می کنیم و از آنجا به توسعه روابط مان ادامه می دهیم.

این علاقه و برتری حتی می تواند با نوآوری بیشتر باعث به وجود آمدن کیفیت بالاتر قهوه برای تولیدکنندگان در شرق آسیا باشد.

به عنوان مثال Yunnanرا در نظر بگیرید، منطقه ای که بیش از ۹۸ درصد کل قهوه ها در چین در آن تولید می‌شود ،یونن معمولاً با قهوه های با کیفیت پایین که برای تولید قهوه های فوری آماده می شوند شناخته میشود، اما امروزه کشاورزان چینی شروع به سرمایه گذاری در تولید پایدار و متمرکز بر کیفیت در این منطقه کرده است.

این اتفاق دلایل متعددی دارد ،اما در بین این دلایل قدردانی مردم و بالا رفتن دانش و آگاهی مصرف‌کنندگان چینی را نمیتوان انکار کرد.

در حالی که مصرف داخلی قهوه چینی کم می باشد ،اما حدود ۷۰ درصد قهوه یونن صادر می‌شود ،اما کشاورزان در یونن در حال آزمایش فراوری طبیعی و طیفی از گونه های جدید میباشند که نتایج متفاوتی نیز تا به الان حاصل شده است ،به طور مثال در سال ۲۰۱۵ بالاترین رتبه بهترین قهوه یونن توسط ۲۵ داور بین المللی امتیاز جهانی ۸۴ را دریافت کرده است.

امروز خریداران قهوه آسیای شرقی به دنبال پیدا کردن قهوه های با امتیاز بالا و بسیار گران قیمت در حراجی های مشهور هستند، برخلاف بازار های خرید در آمریکای شمالی و اروپا دلایل متعددی مانند فرهنگ خاص منطقه و غیره وجود دارد که به این رفتارهای متمایز تاثیر مستقیم میگذارد.

این قهوه های فوق العاده گران قیمت در کنار خبر ساز بودن و بالا بردن شهرت بخش قهوه،زمینه ساز ایجاد گفتگوی بزرگتری در زمینه کیفیت ،قیمت و پایداری مییاشد،مهم نیست که شما در مورد قیمت های نجومی و چشمگیر برخی از این خریداران در حراج ها چه فکر میکنید ،چیزی که مشخص است این است که این اتفاق نمی تواند چیز بدی باشد.

مترجم: محمدرضا راه پیما

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.