بررسی نقش رستر در کارگاه برشته کاری قهوه

تبدیل شدن به یک برشته کار حرفه‌ای در صنعت قهوه برای مشتاقان و علاقه مندان به این صنعت در بازارهای مصرف عمده و باریستاها و رستر های خانگی بسیار جذاب شده است و همگی آنها به طور یکسان به دنبال این هستند تا اولین قدم در این راه را در برشته کاری های قهوه برداشته و بخشی از این تیم اختصاصی شوند.

برای خیلی‌ها این اقدام در قالب تبدیل شدن به یک برشته کار که نقش اصلی و ستون اصلی هر تیم برشته کاری قهوه را ایفا می‌کند میباشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آنچه که یک برشته کار نیازمند چه توانمندی‌ هایی است با دو کارشناس این صنعت صحبتی داشتم آنها اطلاعات بیشتری از وظایف و مسئولیت های روزانه این شغل و البته اطلاعات مهمی در مورد چشم انداز آینده این شغل در اختیار من قرار دادند.

چهار نکته برای توسعه برنامه ‌های آموزش قهوه

از باریستا تا BASTCH ROSTING

از باریستا تا BASTCH ROSTING

رستر یا برشته کار بخش اصلی و ضروری هر تیم برشته کاری میباشد این به هیچ وجه یک موقعیت شغلی فریبنده نیست اما معمولاً شروع فرایند قهوه برای متخصصان صنعت برشته کاری میباشد.

به طور کلی یک رستر یا برشته کار عملیات اجرایی روزانه و متعهدانه برشته کاری ها را بر عهده دارد .جدول زمانی برشته کاری و مشخصات مربوط به آن آن معمولاً از طرف مدیر برشته کاری تنظیم میشود به طور خلاصه شغل رستر یا برشته کار به این اشاره دارد که تمامی فرآیندهای اجرایی برشته کاری توسط خود همان شخص انجام میشود.

افراد زیادی از نقاط مختلف این صنعت وارد این جایگاه می شوند معمولاً عمده این افراد باریستا هایی هستند که مشتاقند از بخش خدمات مشتریان خارج شده و به زنجیره تامین قهوه ملحق شوند.

Alica banzska یک رستر در برشته کاری Rebel در شهر Brno کشور چک می باشد او به من در این باره می گوید. او هم مثل دیگر همکاران خود در رستری ها کار خود را در صنعت قهوه به عنوان یک باریستا شروع کرده است  و از زمانی که از از بخش کافی شاپ جدا شده است و به تیم برشته کاری ملحق شده مهارت های بسیار مهم و کلیدی کسب کرده است.

صبور بودن در این زمینه شغلی مانند گوش دادن به حرف های یک استاد می تواند به شما کمک کند او می گوید حتی زمانی که شما یک باریستا و دم آور قهوه هستید نیاز به کسی دارید که به شما آموزش بدهد ، برای یک برشته کار مهارت های خاص دقیقاً اشاره به توجه به نکات و ریزه کاری هایی دارد ،او می‌گوید من هیچگاه از سوال پرسیدن و کسب اطلاعات از بقیه افراد در این زمینه ترسی نداشتم.

همچنین او اضافه می کند خیلی از متخصصان قهوه مهارت های حسی و طعمی خود را از زمانی که کار خود را به عنوان یک رستر در برشته کاری شروع کردند کسب کرده اند و این گفته او به این علت است که آنها در این موقعیت شغلی درگیر مسائل قهوه آزمایی و کنترل کیفیت می شوند.

او می‌گوید مهارت های حسی او از زمانی که به عنوان یک رستر مشغول به کار شده است نسبت به دورانی که باریستا بوده است افزایش بسیار چشمگیری داشته است.

چگونه برشته کاران قهوه می توانند تنوع درآمدی داشته باشند؟

برنامه های روزانه یک برشته کار

برنامه های روزانه یک برشته کار

کارگاه های برشته کاری برنامه های روزانه خاص و منظمی برای تولید دارند که این توقع را از تیم اجرایی خود دارند که از این برنامه ها تبعیت داشته باشند.

الیکا اطلاعات بیشتری راجع به برنامه های هفتگی و روتین برشته کار ها  در کمپانی ربل برن به من داد بر اساس گفته های او، او در واقع سه یا چهار روز در هفته آنها مشغول به امر برشته کاری هستند.

او می‌گوید معمولاً کار خود را هر روز بین ساعت ۷ الی ۸ صبح با گرم کردن دستگاه برشت قهوه شروع می کند سپس قهوه خود را آماده می‌کند و حدوداً در طول روز ۱۵ بسته به نوع دان قهوه برشت می‌کند که این فرآیند معمولاً بین ۵ تا ۶ ساعت به طول می‌انجامد.

معمولاً پارامترهای کیفی و رویه های کنترل کیفیت توسط برشته کار ها انجام می شود.

الیکا اضافه می‌کند که معمولاً فرآیند برشته کاری یک اقدام روزانه است اما شما به این نیاز دارید که تمرکز بیشتری داشته باشید و از جزئیات کار خود آگاه باشید که این این مهم با توجه به بررسی های مداوم مشخصات برشته کاری به دست می آید.

این برعهده برشته کار است که از دستورالعمل ها را  تا حد امکان پیروی کند، این امر به نوبه خود به آنها آموزش می دهد که در طول برشته کاری پارامترهای مهم این فرایند ازجمله دمای شارژ میزان نرخ افزایش و موارد دیگر را کنترل کند.

الیکا می‌گوید به طور مثال بررسی مقیاس وزنی دان قهوه سبز بر عهده برشته کار ها می باشد که با این بررسی متوجه تغییر یا عدم تغییر وزن قهوه قبل و در حین برشته کاری می‌شویم.

سپس زمانی که دستگاه را خاموش کردیم وزن بسته های دیگر را مجددا اندازه گیری می کنیم و با گرم کردن دوباره دستگاه برای فرایند بعدی آماده می شویم او همچنین می گوید وزن دان قهوه را در داخل بسته و در حین زمان فرآیند اندازه گیری می کنیم تا متوجه این شویم که تفاوتی از نظر وزنی وجود دارد یا اینکه دانه ها از ثبات وزنی خوبی برخوردار هستند.

Aaron Torres سرپرست کارگاه برشته کاری Ue Roasters در شهر Witney انگلیس است او مسئولیت آموزش رستر ها و مشاوره به کارگاه های تولیدی را بر عهده دارد، او توضیحاتی راجع به ساختار های این فرآیند به من می دهد.

آرون می‌گوید ماشین آلات برشته کاری را قبل از شروع کار گرم می کنیم و سپس کیفیت محصولات را نسبت به روز قبل کنترل می کنیم و طبق این داده ها بسته های مورد نیاز روز جاری را سازماندهی می کنیم.

ایجاد برنامه برشته کاری می تواند به با ثبات بودن فراینده برشته کاری کمک کند و این به این علت است که پارامترها در بازه‌های زمانی معین مورد بررسی قرار می‌گیرند.

او می‌گوید به طور معمول برنامه های روزانه، زمانی که قهوه ها در حال برشته شدن هستند برنامه ریزی میشود و از این زمان نیز به عنوان رسیدگی به سفارشات عمده خود استفاده می‌کنیم و در حین اینکه بررسی و آزمایش قهوه ها به اتمام رسید متوجه می شویم که روز کاری ما چطور بوده است.

در ادامه دانه‌های سبز را وزن می کنیم و آنها را به دو قسمت دانه های ترکیبی و تک خاستگاه تقسیم می‌کنیم سپس برای حدود ۶ ساعت به برشته کاری قهوه ها اختصاص می‌دهیم و در انتهای روز به نظافت روزانه تجهیزات می پردازیم و معمولاً هر هفته یا هر دو هفته یکبار به نظافت کلی تجهیزات و ماشین آلات می پردازیم.

برای تهیه تجهیزات برشته کاری باید از کجا شروع کنیم؟

یادگیری از بهترین های این صنعت

یادگیری از بهترین های این صنعت

یادگیری از سرپرستان برشته کاری با تجربه که نسبت به تجارب خود بسیار زحمت کشیدند می‌تواند بسیار الهام بخش باشد و نکته مهم فرآیند رستری های تولیدی باشد بعد از همه این اقدامات، کیفیت و مدیریت پرسنل به سمت جایگاه بسیار خوب و بالایی در هر کارگاه تولیدی برشته کاری حرکت میکند.

آرون در این باره به من می‌گوید که پیشرفت شخصی او در بخش قهوه به او کمک کرده است تا راه های منحصر به فردی را برای صحبت کردن و ارتباط گرفتن و کارکردن در مورد قهوه ارائه دهد و به نوبه خود این اتفاق باعث افزایش سطح اعتماد به نفس او  و دانش تیم تولیدی او شده است.

به طور مثال بعد از به اتمام رسیدن دوره  (Q grading )که دوره مرتبط با  کنترل کیفی  قهوه است ،اعتماد به نفس او به شدت بیشتر شد و سپس این اعتماد به نفس را در مورد بالا بردن سطح کیفی قهوه به تیم برشته کاری منتقل کرد و از آن برای ایجاد گفتگوی منسجم و یکپارچه هنگام صحبت و کار در مورد قهوه استفاده کرد.

در ابتدا برای کارگاه های برشته کاری اضافه کردن توضیحات در خصوص طعم و عطر بسیار سخت بود و در نهایت با مطالعه  The Le Nez Du Cafe در منزل و تمرین با آن از این مرحله عبور کردند ،بعد از چند ماه او با اعتماد به نفس بیشتری در مورد عطر ها و طعم های متفاوت قهوه صحبت می کرد.

در عین حال رویکرد الیکا برای یادگیری مهارتها شامل کسب اطلاعات تا آنجا که ممکن است می باشد.

او می گوید من تقریبا از رئیس خودم کارها را آموختم و علاوه بر این خودم نیز مقالات آنلاین مرتبط با کارم را می‌خوانم و البته در وبینار های شرکت های تولیدی دستگاه‌ های مرتبط با برشته کاری قهوه نیز شرکت می کنم.

آلیکا سه سال قبل زمانی که بورس تحصیلی برشته کاری قهوه در فرانسه را دریافت کرد به پیشرفت شغلی بسیار بزرگی دست یافت.

او می گوید تجربه بسیار شگفت انگیزی بود و متوجه شدم که تعامل و ارتباط با دیگر نفرات شاغل در این صنعت می تواند بسیار به من در این حوزه کمک کند.

او می گوید رویدادهای مبتنی بر همکاری مانند CRG roast به متخصصان امر برشته کاری قهوه این اجازه را میدهد تا ایده ها و نظرات و تجارب و آزمایش‌ های خود را به اشتراک بگذارند و به این دیدگاه کلی برسند که چطور می‌شود کیفیت دان قهوه سبز را به بالاترین حد خود برسانند.

این گفتگوهای آزاد، بخش ضروری و لازم فرایند آموزش می باشد و این اتفاق باعث رو به رشد نگه داشتن کارگاه‌ های برشته کاری می شود و این امکان را به آنها می‌دهد که دانش خود را در زنجیره تامین برشته کاری قهوه در بالاترین حد خود نگه دارند.

برشته کاری قهوه چیست و چگونه انجام می شود؟

چشم انداز آینده شغلی این صنعت

اگرچه برشته کاری به طور کلی به عنوان یک نقش ابتدایی در نظر گرفته می شود مهارت های پیشرفته در این نقش اغلب افراد را در موقعیت مناسبی برای حرکت به سمت زنجیره تامین و ایفای نقش های مهمتر قرار می دهد.

آرون می گوید برشته کار ها باید آمادگی این را پیدا کنند تا به عنوان سرپرست کارگاه های برشته کاری ایفای نقش کنند در این جایگاه شغلی آنها می توانند از ابتدا مشخصات برشته کاری قهوه را تدوین کنند و در مورد تجهیزاتی که استفاده می کنند اطلاعات بیشتری به دست آورند و  اصول روزانه کارگاه های روستری را اجرا کنند.

با این حال آلیکا می خواهد در مسیر دیگری حرکت کند او می‌خواهد هم به عنوان باریستا و هم به عنوان رستر فعالیت خود را ادامه دهد او می گوید برنامه های او برای مشارکت در سطح تولید قهوه می باشد.

او می خواهد به عنوان فردی فعال در زمینه رشد و کشت قهوه شاغل باشد این به این معنی نیست که به عنوان خریدار دان سبز فعالیت خود را شروع کند بلکه این به این معنی است که کسی باشد که خیلی نزدیک به مزارع قهوه باشد و شغل او در ارتباط با همین راستا باشد.

با کسب اطلاعات و دانش از تیم پیرامون خود، برشته کار ها می توانند مهارت های خود را در طول زمان توسعه دهند تا حرفه خود را ارتقا دهند و یک رستر با تجربه تری شوند.

این بدان معناست که فرقی نمی کند شما یک رستر علاقه‌مند خانگی هستید یا یک باریستایی که به دنبال قدم بعدی هست ،شما در این جایگاه میتوانید یک راهکار عالی برای برشته کاری قهوه به عنوان یک تلاش بسیار حرفه‌ای ستودنی و آگاهانه داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *