بررسی تاثیر قهوه سرد دم بر تولید بستنی های مدرن

در طی سالهای گذشته قهوه های سرددم به صورت گسترده مورد استقبال قرار گرفته است و به صورت یک تقاضای گسترده و عمومی مورد توجه قرار گرفته است.

قهوه های سرددم ملایم تر، شیرین تر، و با اسیدیته کمتر نسبت به قهوه های به روش گرم می باشند و قهوه سرددم جایگزین مناسب تر و جذاب تر به جای نوشیدنی های غیر الکلی مثل نوشابه های گازدار مورد استفاده قرار می گیرند.

علاوه بر این قهوه های سرددم روند رو به رشدی مانند نوشیدنی های بر پایه قهوه های گرم را در پیش گرفته است، تقاضای قهوه های سرد و گرم و البته ظرفیت بالای بازار مصرف کنندگان به گسترش این محصول در سرتاسر این صنعت کمک بسیار خوبی کرده است و این حرکت باعث شکل‌گیری روندی خلاقانه به طور کامل در دسته بندی این محصولات ایفا کرده است همانند بستنی هایی بر پایه قهوه های سرددم که در ادامه این مقاله توضیحی راجع به آنها داده ایم.

این اختراع جدید باعث به وجود آمدن بستنی هایی بر پایه قهوه های سرددم در منوی کافی شاپ های تخصصی در سرتاسر دنیا شده است در همین راستا برندهای تخصصی بستنی شروع به پیشنهاد دادن محصولات خود به مشتریان در این زمینه کردند

در همین راستا با چند نفر از فعالان این بخش برای اطلاعات و آگاهی بیشتر در زمینه این که محصولاتشان چطور تولید می‌شود و تفاوت های این محصولات با قهوه های اصولی و مرجع صحبتی داشتم.

مقاله زیر در رابطه با نقش این محصولات در بخش صنعت کافه تدوین شده است و با توجه به این صحبت‌ها متوجه می شویم که آیا برندهای قهوه های تخصصی ملزم به استفاده از این محصولات در منوی کافی شاپ های خود هستند یا خیر.

بستنی

قهوه سرددم چیست؟

به طور کلی زمانیکه دستورالعمل ها و اندازه گیری ها به طور گسترده تغییر کردند  قهوه های سردم با آب دمای پایین یا آب دمای محیط با مدت زمان ۶ الی ۲۴ ساعت دم آوری شدند و در نهایت این نوشیدنی ها هم می توانستند با آب یا شیر رقیق شده و یا به همان روش مورد سر قرار گرفتند یا به کمک یخ خنک شوند.

قهوه سردم به نسبت ملایمتر طعمی شیرین‌تر و اسیدیته کمتری دارد و این ویژگی ها این محصول را جذاب‌تر برای مصرف کنندگان غیرسنتی قهوه تبدیل کرده است و البته احساس دهانی ملایم تر و نرم تری در دهان ایجاد می کند

در حالی که بسیاری معتقدند این اختراع اخیراً مورد توجه قرار گرفته است اما شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد قهوه سرددم برای قرن ها پیش در سرتاسر دنیا مورد استفاده قرار
می گرفته است در قرن ۱۷ ملوانان ژاپنی قهوه های غلیظ می‌نوشیدند درست همانند نیروهای فرانسوی مستقل در الجزایر در قرن ۱۸.

امروزه اغلب برند های زنجیره ای قهوه محصولات قهوه سرددم را در زنجیره تامین خود قرار داده اند مثل starbuks، costadunkin donuts و غیره در بخش قهوه های تخصصی هم برندهای la colombe و stumptown قهوه های سرد دم خود را راه‌اندازی کردند و در این زمینه به موفقیت های خوبی هم رسیده اند

در حال حاضر رتبه اول فروش قهوه سرد دم متعلق به آمریکای شمالی است و رتبه دوم در اختیار مصرف کنندگان اروپاست با این حال منطقه آسیا-اقیانوسیه سریع‌ترین رشد را برای تقاضای قهوه سرد دم در حال تجربه کردن است

علاوه بر این بر خلاف سایر نوشیدنی هایی که قبل از پدید آمدن ناگهانی به بازارها و رسانه‌های اجتماعی هجوم آوردند به نظر می رسد که قهوه سرددم به جایی نمی رسد اما اینطور نیست حتی زمانی که همه گیری کووید ١٩ فروش کافی شاپ های تخصصی را با چالش مواجه کرد قهوه سرددم جزو پنج کالای اصلی این زنجیره باقی‌ماند و نرخ ۲۰۶ درصدی فروش را به تنهایی در سال ۲۰۲۰ در اختیار خود قرار داد.

بستنی بر پایه قهوه سردم چیست و چه تفاوتی با بستنی درست شده با قهوه دارد؟

بستنی بر پایه قهوه سردم چیست و چه تفاوتی با بستنی درست شده با قهوه دارد؟

Scott perkins مالک کارخانه شیر و بستنی دست ساز در binghamton نیویورک در کشور آمریکا با همسر خود در این زمینه فعال هستند او در این باره به ما می‌گوید نحوه ساخت بستنی بر پایه قهوه سرد دم اساساً با همجوار شدن قهوه آسیاب شده و شیر برای مدت یک شب تولید می شود.

بر اساس تعاریف فنی او این به معنی واقعی یک قهوه سرد دم نیست به این دلیل که در این فرآیند هیچ نوع آبی وجود ندارد اما با این حال اصل کلی یکسان است زمان طولانی این روند باعث به وجود آمدن استخراج یا عصاره گیری مشابهی می شود.

او می‌گوید در فرایند ساخت بستنی بر پایه قهوه سرد دم حتماً طعم بیشتری از قهوه دریافت میشود و طعم دانه مورد استفاده شده نمایان می شود، بستنی های موجود در بازار و فروشگاه ها با پودر  قهوه و شربت ها تولید می شود که طعم های مصنوعی تری دارند.

Sam ortiz مالک برند spacehound در hamilton در کشور آمریکا در این باره به ما می‌گوید حتی زمانی که بستنی با دانه واقعی قهوه تولید شود باز هم به نسبت فرایندی که قهوه با یک سایز مشخصی آسیاب شود و سپس در مدت زمان معلوم با شیر هم جوار شود تأثیر بسزایی در طعم نهایی  محصول خواهد داشت

برخلاف اسکات  و کتی، سام از  شربت های غلیظ قهوه سرد دم در محصولات خود استفاده می‌کنند و می‌گوید این اتفاق این امکان را به او می‌دهد که محصول نهایی او طعمی بر پایه میوه داشته باشد البته با تلخی کمتر.

او می‌گوید بستنی‌های قهوه معمولاً با جوشاندن شیر و قهوه در مدت زمان ۸ الی ۱۰ دقیقه تولید می‌شود در حالی که بستنی هایی بر پایه قهوه سرد دم با همجواری شیر و قهوه برای مدت زمان ۱۲ الی ۲۴ ساعت تولید می شوند

حجم کافئین نیز در این دو فرایند کاملاً متفاوت است و بستنی هایی که با قهوه به روش سنتی تولید می شوند کافئین کمتری نسبت به بستنی هایی بر پایه قهوه های سرد دم به شما میدهد بستنی های بر پایه قهوه های سرد دم غالب تر و دارای طعمی واضح‌تر هستند.

قهوه سرد دم

چه نوع قهوه ای در تولید بستنی ها بر پایه قهوه سرد دم استفاده میشود؟

قهوه‌ای که تولیدکنندگان این بستنی ها استفاده می کنند به طور قابل توجهی از برندهای مختلف قهوه است.

Jose de leon guzman مدیر کمپانی  kofra coffee roasters را در  norwich می‌گوید قهوه هایی که او استفاده می کند اغلب طعم های میوه ای دارد

او می‌گوید امسال کار خود را با قهوه کنیا شروع کردند و سپس با جایگزین کردن قهوه کلمبیا که با روش فرآوری طبیعی تولید شده بود نتایج خوب و باورنکردنی از محصولات خود گرفتند
و در این اتفاق مشخصات برشته کاری قهوه ها نتایج را دستخوش تغییرات می داد و همه چیز به نظر ما بستگی داشت، برشت روشن، متوسط یا تیره و خاستگاه قهوه و مشخصات و ویژگی های خاصی از قهوه را در بستنی ها پدید می آورد، زمانی که از قهوه برشته تیره استفاده می‌کنیم طعم ها  تند تر قالب تر و کلاسیک تر می باشند و دارای تن واری بالایی هستند.

سام معتقد است که قهوه‌ای که در بستنی استفاده می‌شود باید قهوه برشت متوسط باشد زیرا احساس می‌کند که قهوه با برشت روشن به دلیل اینکه تن باری خوبی به محصولات خود منتقل نمی کند مورد قبول نیست و همچنین قهوه با برشت تیره تن واری بیش از حدی به محصولات خود منتقل می کند.

سام قهوه برشت متوسط خود را از کمپانی big creek می‌گیرد و سپس قهوه و شیر را طی فرایندی به مدت ۲۴ ساعت همجوار می کند

او می‌گوید این همجواری طولانی باعث به وجود آمدن قهوه ای با تن واری یا بادی زیاد و غلیظ تر می شود و سپس شیر به دست آمده را با شکر و سایر افزودنی ها آماده می کند و دوباره قبل از اینکه به دستگاه تولید بستنی منتقل شوند به مدت ۲۴ ساعت در یخچال خنک می کنند.

او تاکید می کند که ایده آل ترین حالت در این فرایند استفاده از شیر و قهوه با آسیاب درشت می باشد. او در این باره می‌گوید برای این کار نیاز نیست که از آسیاب ریز یا تنظیم قطره ای استفاده کنید به این دلیل که شیر حاوی چربی است و نسبتاً متراکم تر از آب است.

خاستگاه قهوه یا مشخصات برشا مهم نیست، به طور قاطع کیفیت قهوه تأثیر بسزایی در محصول نهایی خواهد گذاشت.

Jose ignasio مالک برند ژلاتو رومانو مکزیکوسیتی می‌گوید کیفیت قهوه سرد دم و همچنین کیفیت بستنی تولید شده بر پایه قهوه سرد و به طور واضح کیفیت دان قهوه مورد استفاده را نشان می دهد

او می گوید شروع این فرآیند با قهوه با کیفیت آغاز می شود و در نهایت شما نتیجه مطلوب و خوبی خواهید داشت و اگر شما با قهوه با کیفیت کار خود را شروع کنید نتایج بسیار ناامید کننده خواهند بود.

متقاضی بستنی بر پایه قهوه

چه کسانی متقاضی بستنی بر پایه قهوه های سرددم هستند؟

اسکات می‌گوید متقاضیان و مشتریان او کسانی هستند که به طور متوسط هر روز قهوه می نوشند و کسانی که در تابستان عادت به نوشیدن قهوه سرد داشتند از این محصولات بسیار استقبال کرده‌اند.

خوزه معتقد است که بستنی های بر پایه قهوه های سرددم او به طور منظم محبوب است و این محصول جایگزین بسیار مناسبی برای قهوه در فصل‌های جایگزین قهوه گرم مورد استقبال قرار نمی‌گیرد هستند.

در همین حال سام می گوید بازار هدف من به طور جدی کسانی هستند که قهوه را دوست دارند و آن هایی که خواستار کمی تغییر در بستنی‌ های خود هستند، او مشخصاً قصد بالا بردن شکر در محصولات خود را ندارد و می‌خواهد کیفیت محصول خود را با استفاده از قهوه بالا ببرد.

گرچه او اضافه می‌کند تولید عمده بستنی بر پایه قهوه های سرددم بدون افت کیفیت کار بسیار سختی است.  او می‌گوید زمانی که حجم تولید بالا می‌رود کیفیت افت می‌کند و من هر بار سه‌ گالن را مخلوط می کنم و از ابتدا تا انتها این عمل ۷۲ ساعت طول می‌کشد اما واقعاً ارزش صبر کردن را دارد.

آیا قهوه سرد دم ظرفیت خوبی برای قرار گرفتن در منوی کافی شاپ ها را در آینده دارد؟

جواب بسیار ساده است بله، بستنی هایی بر پایه قهوه سرد دم محصولاتی هستند که ترکیبی از محبوبیت و استقبال سریع مصرف‌کنندگان را تشکیل کردند مخصوصاً در مناطقی که آب و هوای گرمتری دارند.

علاوه بر این آزمون و خطا و احتمالات در این زمینه بیشمار هستند،  خوزه توضیح می‌دهد  شروع به کار شیرینی های خود بر پایه قهوه چطور بوده اند.

او می‌گوید شیرینی‌ ها بر پایه قهوه یک  محصول جذاب برای بازار کار هستند، که در شهر نورویچ هنوز  کسی این کار را انجام نداده است ولی در لندن فروشگاه هایی هستند که این کار را انجام می‌دهند و این محصولات بسیار خوشمزه هستند

سام در همین حال در حال تجربه و آزمایش بستنی بر پایه قهوه های سردم به کمک مرنگ که نوعی دسر است می باشد.

او می‌گوید بستنی ها را با استفاده از وانیل نمکی و لایه هایی از مرنگ وارد فاز جدیدی کرده است و این محصول مشابه این است که قهوه سرد دم با فوم سرد داشته باشیم، مرنگ منجمد نمی شود و هنوز نرمی خود را دارند ولی این اتفاق در حال تجربه و آزمایش برای مراحل بعدی است.

تنوع آن می تواند حتی شامل ترکیب با شیر  تغلیظ شده و سرو آن روی یخ به عنوان قهوه سرد ویتنامی باشد. افزودن آن  می تواند شیرینی و بادی را به اسموتی ها که نوعی نوشیدنی خنک هستند بدون زیاد کردن حجم شکر در پی داشته باشد.

بازار قهوه سرد دم در حال رشد و توسعه است طرفداران این محصول ظرفیت خوبی را برای بازار ایجاد کردند، و فرصت خوبی است برای برند های  قهوه های تخصصی که با اضافه کردن قهوه های سردم و مشتقات آن به منو  کافی‌شاپ‌ها از این موقعیت بهره مند شوند، مانند بستنی هایی که بر پایه قهوه‌ای سرددم هستند.

اگر قصد انجام این کار را دارید باید قهوه خود را هوشمندانه انتخاب کنید و این فقط مختص به انتخاب قهوه نیست باید طعم های  منحصربه‌فرد قهوه خود را در برابر احساس دهانی بستنی طبیعی که معمولاً خامه ای هست متعادل کنید.

با این حال اگر این فرایند موفقیت‌آمیز باشد می‌توانید تغییرات خوبی برای منو های تابستانی خود ایجاد کنید که به رشد تجارت شما برای تمام سال ایجاد می کند.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *