بازاریابی دیجیتال چگونه در صنعت قهوه تکامل یافته است؟

بازاریابی و فروش کلید رشد صنعت قهوه در طی سالیان گذشته بوده است از قهوه خانه هایی که در دهه ۱۵۰۰ در خاورمیانه قهوه سرو می‌کردند تا کافه هایی که در سرتاسر دنیا در حال حاضر قهوه اسپشیال سرو می‌کنند این بخش بسیار مهم و اصولی رشد صنعت قهوه می باشد.

در دنیایی که نگاه‌ها به تکنولوژی معطوف است بازاریابی دیجیتال امر ضروری هر نوع تجارتی از قهوه می باشد. در سال ۲۰۱۷ مطالعه‌ای انجام شد که نشان می داد اکثر مردم آمریکا به طور متوسط هر ۱۲ دقیقه یک بار گوشی موبایل خود را چک میکنند این مطالعه نشان می‌داد که دنیای دیجیتال و تکنولوژی فرصت بسیار بزرگی را در اختیار برندها قرار می دهد تا به طور خیلی تاثیرگذار کسب و کارشان را بهبود دهند

اگرچه بازاریابی دیجیتال به طور همه جانبه و گسترده به معنی آسان بودن آن نیست ولی راه های بسیار خاص و متنوعی برای بهبود عملکرد حضور دیجیتال برند برای هر نوع  تجارتی وجود دارد. برای آگاهی و اطلاعات بیشتر با سه نفر که در زمینه بازاریابی دیجیتال قهوه فعال هستند صحبتی داشته ایم مقاله پیشرو چکیده صحبت های این افراد در این زمینه است.

تاریخچه کوتاهی از بازاریابی در بخش قهوه

تاریخچه ای سریع از بازاریابی قبل از شروع دوران دیجیتال:

تاریخچه ای سریع از بازاریابی قبل از شروع دوران دیجیتال:

برای پی بردن به اهمیت بازاریابی دیجیتال مدرن این نکته بسیار مهم است که اول نگاهی به شروع شکل گیری بازاریابی دیجیتال مدرن داشته باشیم شکل اولیه بازاریابی در گذشته به صورت آگهی های چاپی بوده است.

آگهی های چاپی کوچک که به صورت تراکت ها وجود داشت، که در دهه ۱۷۰۰ بسیار رواج داشت درست همان زمانی که قهوه به عنوان یک محصول لوکس برای مشتریان ثروتمند در نظر گرفته می‌شد به طور نسبی این اتفاق باعث شروع برندسازی شد همان تراکت ها باعث بالا بردن اطلاعات از چگونگی رشد قهوه برای کسانی که قهوه را می نوشیدند شد.

بازاریابی در اواخر دهه ۱۸۰۰  دچار تحولاتی شد درست همان زمانی که برشته کاری ها در سرتاسر اروپا آغاز به کار کردند شروع این اتفاق همزمان با این بود که مردم توقع این را داشتند که به جای این که قهوه را خودشان برشته کنند قهوه برشته شده برای آنها ارسال شود و برشته کاری قهوه به یک امر خیلی مهم تبدیل شد و این اتفاق حتی تا به امروزبه یک امر بسیار رایج در بازاریابی دیجیتال قهوه تبدیل شده است.

برندسازی در اوایل دهه ۱۹۰۰ به شکل درست و صحیح تبدیل شد برند قهوه محبوب آمریکا مکس ول هاوس هزینه ای معادل ۴ میلیون دلار آمریکا در سال ۱۹۲۴ صرف هزینه برنامه های فروش خود کرد که آن برنامه ها مبتنی بر سرمایه گذاری برای برنامه های تلویزیونی بود و این اتفاق باعث رشد ۸۵ درصدی فروش آنها در طی فقط چند سال شد.

در سال های پیش روی دهه ۱۹۵۰ برندهای قهوه از برنامه‌های تلویزیونی به عنوان وسیله‌ای برای گسترش کار خود استفاده کردند برای مثال در سال ۱۹۸۳ برند خانگی مستر کافی از بازیکن بیسبال معروف جو دیماگو  در پویش ها و کمپین های تلوزیونی خود استفاده کرد.

تمرکز اصلی کمپانی هایی که لوازم های دم آوری خانگی تولید می کنند بر روی برندسازی می باشد اما دنیای بازاریابی دیجیتال این اجازه را به ما نمی‌دهد که با استفاده از افراد معروف یا حتی افرادی که در صنعت قهوه تاثیرگذار هستند این دم افزار های خانگی را به عنوان یک کالا برای کافه ها یا مغازه های صنعتی تبلیغ یا استفاده کنیم.

کمپانی ها و شرکت های بزرگ از این مدل رفتاری تبعیت کردند و به طور مثال از بازیگر معروف جورج کلونی در تبلیغات تلویزیونی خود از سال ۲۰۰۶ به بعد استفاده کردند جورج کلونی به برندسازی شخصی شرکت نسپرسو با یک مدل رفتاری جذاب و خاص کمک کرد.

در این اواخر برد پیت به شرکت اسپرسوساز دلونگی به عنوان سفیر برند ملحق شده است. مادامی که برند سازی شخصی در کمپانی ها و شرکت ها از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد اوضاع دچار تغییر و تحول خواهد شد.

چگونه برچسب خصوصی می تواند پایداری را در صنعت تخصصی قهوه افزایش دهد؟

بازاریابی دیجیتال چیست؟

بازاریابی دیجیتال چیست؟

جنیفر یتس مدیر گروه تحقیقاتی شرکت corp در میشیگان: او می گوید همه در حال حاضر با اینترنت سر و کار دارند اگر می خواهید با مصرف کننده ها به طور وسیعی ارتباط گسترده  داشته باشید تجارت شما به این نیاز دارد که در اینترنت به صورت مستمر حضور داشته باشد.

بازاریابی دیجیتال یک چتر وسیعی است و کانال های بسیار متفاوتی را پوشش می دهد و شاید برجسته ترین رسانه اجتماعی باشد که شامل محتوای نوشتاری و موتورهای جستجوی بهینه می باشد و این به این  علت است که مخاطبین دائماً در حال تغییر در دنیای دیجیتال هستند که بر اساس مستندات فیس بوک در حال حاضر۲.۷ میلیون کاربر فعال دارد

یا به طور مثال در هر ثانیه ۵۰۰۰۰ جستجو در گوگل اتفاق می‌افتد در صنعت قهوه شرکت‌هایی که می‌خواهند در این صنعت رشد کنند مجبور به یاد گیری و نگه داشتن روندبهینه خود در زمینه استراتژی های فروش در دنیای مجازی می باشند

به طور مثال استارباکس بسترهای مجازی خود را در سال ۲۰۰۸ راه اندازی کرد که در ابتدا این کار مبتنی بر ایجاد پست  هایی برای افزایش فروش شعبه های فیزیکی خود بود تصویرسازی برند بسیار گرم و دعوت کننده بود استفاده از پالت های رنگی خاص اما همیشه لوگو به عنوان کانون توجه در رنگ ها قرار می گرفت.

اگرچه بار دیگر  استارباکس در سال ۲۰۱۱ با راه اندازی نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌ های اختصاصی کار خود را به روز کرد هفت سال بعد در سال ۲۰۱۸ گزارشی دریافت شد که استارباکس ۱۴.۲ میلیون کاربر فعال فقط در آمریکا دارد.که در ابتدای کار استفاده از این نرم افزار های فروش راه حلی برای پیوستگی فروش حضوری و دیجیتالی استار باکس بود که ۲۳ درصد از سهم درآمد استار باکس فقط در همان سال از همین طریق به دست آمده بود.

با این گفته و با نگاه کلی به مسئله برندسازی برای راه اندازی و یا قیاس استراتژی های فروش دیجیتال در بخش‌های مربوط به صنعت کافه تنها یک نقطه کلیدی وجود دارد و آن رقابت است.

مارک جو که مدیر برند قهوه ام تی پک که  یک برند در حوزه بسته بندی های مناسب و مقاوم برای حوزه قهوه اسپشیال هست او در این باره می‌گوید مادامی که اینترنت آغاز به کار کرده است فرصت های بسیار زیادی به برندها برای شناخته شدن داده است این بدان معنی است که بازار با اطلاعات اشباع شده است و سر و صدای زیادی در بازار وجود دارد و خیلی سخت است که بتوان همه چیز را معنا کرد چطور می توان گفت که در فروش چه چیزی واقعی است یا نه؟

اهمیت داستان و تاریخچه  برند ها:

اهمیت داستان و تاریخچه  برند ها:

بخش های مختلفی در بازاریابی دیجیتال می باشد که یکی از مهم ترین جنبه ها نشان دادن ویترین شرکت ها و کمپانی ها از طریق داستان هر برند می باشد مردم باید قادر به این باشند که با بازدید کوتاه از وب سایت ها یا رسانه‌های مجازی متوجه این شوند که برند قهوه شما بر چه چیزی استوار است

بنابر گفته جنیفر آن ها در تلاشند که برند قهوه و کیفیت آن را به بالاترین حالت ممکن برساند او می‌گوید آنها می‌خواهند وقتی مردم لوگو و برند قهوه آنها را می بینند متوجه کیفیت بهتر و تفاوت آن با دیگر برندها باشند

ما به یک تعادل با ذکاوت و آگاهانه بین بیان داستان خود و سمبلی که برای کار مورد نیاز است احتیاج داریم.

بنابر مجله روانشناسی مصرف کنندگان، اعتبار برند ها به چهار دسته تقسیم می شود :تداوم، اعتبار، تمامیت و نمادگرایی، از طرفی دیگر مردم می‌خواهند که برند ها همواره تعهد و صداقت خود را به جامعه، محیط و مسائل اخلاقی حفظ کند مخصوصاً در حوزه قهوه که مهمترین مسئله مورد بحث است این تعهدات گاهی بعد از تمرین های مکرر به حوزه داستان و تاریخچه برند اضافه می شود.

که گاها  حین پخش و بازاریابی در اختیار مخاطبان قرارمی‌گیرد. اغلب این اطلاعات در قالب پستهای بلاگری و یا مقاله ها در وب سایت ها و صفحات مجازی قرار میگیرند در ادامه صحبت‌ های جولیو گوئرا مدیر ارشد عملیاتی رسانه مجازی پی دی جی که یک آژانس بازاریابی دیجیتال است که منحصراً روی قهوه تمرکز دارد باهم میخوانیم.

او می گوید داستان و تاریخچه برند از اهمیت بالایی برخوردار است بدین معنا که تجارت ها و بیزینس ها با هدف های بالا و مشخص همواره قابل توجه هستند این به این معنی است که به صاحب برند کمک می‌کند که برند ها همیشه ارتباط خود را با مصرف کننده و مخاطب حفظ کند و آنها را تحت تأثیر و وفاداری قرار دهد. در صنعت قهوه داستان برند ارتباط مستقیم با افزایش جمعیت طرفدار برند و مشتری دارد.

نکته قابل ذکر این است که ثابت نگه داشتن رشد تقاضا به رشد جمعیت طرفداران کمک می‌کند تحقیقات اخیر دانشگاه هیروشیما نشان می دهد که افراد با این رده سنی ۱۸ الی ۳۰ سال به طور قابل‌ملاحظه‌ای علاقه بیشتری به پرداخت بیشتر پول برای محصولات با کیفیت تر دارند.

برند قهوه ام تی پک در حال تولید قهوه های کیسه ای قابل بازیافت، کود پذیر و قابل تجزیه می باشد. مارک در ادامه می گوید که چطور داستان برند قهوه معتبر به رشد یک کمپانی تولیدکننده کمک می کند او می‌گوید که در سالهای ابتدایی شروع به کار این کمپانی مردم حتی نام برند ما را نشنیده بودند اما طی سالیان کاری و از طریق بازاریابی دیجیتال آنها قادر به ایجاد اعتماد بین مردم و معتبر سازی برند خود در میان مردم شدند.

او در ادامه اضافه کرد که اگر بنا به موثر سازی تجارت بازاریابی دیجیتال باشد در ابتدای کار باید اعتبار را به مردم نشان داد در این صورت تجارت شما غیر معتبر بوده و مردم به خرید اقلام شما اطمینان نخواهند کرد.

چگونه برشته کاران قهوه می توانند تنوع درآمدی داشته باشند؟

پیشرفت دسترسی به اطلاعات و محتوای آموزنده:

پیشرفت دسترسی به اطلاعات و محتوای آموزنده:

جولیو می گوید که بازاریابی دیجیتال همواره در کمک به ارتباط بین تجارت ها و مشتری ها موثر واقع شده است در نقطه مقابل بازاریابی سنتی وجود دارد که اساساً تجارتها را در یک خط مستقیم قرار داده و پیشرفت چشمگیری نداشته است است اما بازاریابی دیجیتال و تکنیک های مرتبط با آن مانند داستان و تاریخچه برند فرصتی استثنایی برای بحث و مشارکت حضار و مخاطبین درباره برند ایجاد می کند.

به طور مختصر پاسخگویی به مخاطبین و مشارکت دادن آنها در مباحث، در حال حاضر بیشتر از هر زمان دیگری حائز اهمیت است به طور مثال ساده ترین آن پاسخگویی به نظرات و کامنت های مردم در صفحات مجازی است. از طرفی دیگر ایجاد صفحات کاربری در وب سایت‌ هایی مانند اینستاگرام و برقراری ارتباط با مردم از این طریق می تواند به ایجاد اعتماد متقابل کمک کند و تحقیقات نشان میدهد که این میزان اعتماد تا، ۹۲ درصد  بیشتر است .

هرچند آموزنده بودن محتوا نیز به اندازه قابل دسترس بودن آن اهمیت دارد. محتوای خوب همواره باید در وب سایت ها قرار گرفته و بخشی به شکل رتبه بندی نیز باید در کنار آن قرار گیرد. ازطرفی دیگر این رتبه‌بندی و محتوا در وب سایت ها باید نشانگر دانش کافی و اطلاعات مفید از محصول باشد

مارک می گوید در هر صنعت یک صدای واحد و رهبر گونه وجود دارد که هر فردی را متمایل به دریافت اطلاعات و نکات و راهنمایی ها می کند، اما این برند ها به صورت اتفاقی به این نقطه نرسیدند و این موفقیت به‌خاطر ثبات و رهبری در طی ماه ها و سال ها بوده است و آنها به طور ثابت مقاله های نوشتاری و تحقیقاتی برای مردم ارائه دادند.

کمپانی ها و شرکت ها نیاز به فروش محصولات و ارائه خدمات خود به صورت دیجیتال را دارند و همزمان باید به این نکته توجه داشته باشند که اطلاعات ارزشمندی را هم به اشتراک بگذارند.
به طور مثال با استفاده از پوسته های وبلاگی و محتواهای ویدیویی که باعث اعتبار بخشیدن و پیشرفت برند می باشد

او می گوید در عین حال که ما در حال تدوین راهنمایی برای دم آوری، استاندارد سازی های این صنعت و داستانها مربوط به خاستگاه ها  و محل رشد قهوه و یا فلسفه وجود برشته کاری ها هستیم همزمان این امکان را به مخاطبین و خواننده ها بدهیم که دسترسی آزاد به اطلاعات در زمینه قهوه با اتکا به صدا و نظر ما داشته باشند.

با این حال او خاطرنشان می‌کند که این تعادلی بین تخصص تجربه و دسترسی می باشد.

واین به این  علت نیست که شما تبدیل به یک کارشناس شوید، کارشناسان زیادی در این زمینه وجود دارند. ما می‌خواهیم اطلاعاتی را که داریم به صورت آزادانه و رایگان به اشتراک بگذارید نه اینکه همه تجربه و تخصص خود را به عنوان یک نماد پیش خود نگه داریم.

بررسی قهوه کنیا: عامل بازاریابی قهوه چیست؟

چگونگی گسترش بازاریابی دیجیتال در آینده:

دنیای آنلاین درست مثل بخش بازاریابی دیجیتال همچنان قابل بحث است  و این بدان معناست که بازاریابی دیجیتال برای برندهای قهوه ممکن است دستخوش تغییراتی بشود.

بازاریابی از طریق تلفن همراه در حال حاضر اتفاقی است که برندها نمی توانند از آن چشم پوشی کنند جولیو توضیح می‌دهد که تجارت‌های حوزه قهوه باید توجه خیلی زیادی به گوگل و نحوه امتیاز بندی آن داشته باشند اما نه فقط برای جستجوی نوشتاری بلکه برای جستجوی صوتی هم باید به این نکته توجه داشته باشند.

مالکیت محتوای شما نیز یک نفوذ بسیار بزرگی خواهد بود و این از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است است که با استفاده از کانال هایی مانند پخش ویدیو به دست می آید که این اتفاق در سالهای اخیر بسیار مشهود بوده است از سال ۲۰۱۲ تعداد ویدیو هایی که در گوشی های موبایل نمایش داده شده است افزایش ۱۷ برابری داشته است

انتظار می رود که حجم ترافیک اینترنتی از طریق ویدیو ۸۲ درصد از سهم حجم کل ترافیک مصرف کننده ها را به خود اختصاص دهد. این نشان دهنده این است که مصرف کننده ها ترجیح می دهند که محتوای بصری جذاب و قابل توجهی داشته باشند.

ما در بازاریابی محتوا ها باید توجه ویژه‌ای به تجارب کاربران برای دهه پیش رو داشته باشیم.

و این اتفاق  ممکن است در قالب این باشد که کاربران  بلاگ  های پستی را بخوانند، در شبکه‌های اجتماعی گشت و گذار داشته باشند، به پادکست‌ها گوش بدهند، خبرنامه های هفتگی را دریافت کنند.

علاوه بر این شرکت‌ها می‌توانند با آنالیز میزان محبوبیت شبکه ها متوجه این بشوند که کدام بستر برای آن‌ها می‌تواند مفید باشد به عنوان مثال برخی از از بستر ها یا پلتفرم ها مانند فیس‌بوک بیشتر به یک ابزار تبلیغاتی پولی تبدیل شده‌اند تا مکانی برای دسترسی طبیعی به اطلاعات، برعکس بسترهای جدید مانند تیک تاک برای رشد سریع و طبیعی بسیار بهتر هستند.

رسانه مجازی تیک‌ تاک آمار بسیار شگفت انگیز ۶.۸۹ میلیون کاربر فعال فقط در ماه june  ۲۰۲۰ را دارد. که  آمار به دست آمده این اپلیکیشن را را به سریع ترین رسانه مجازی در دنیا تبدیل کرده است. حضور در بستر تیک‌تاک بسیار مفید و با ارزش حتی برای برندهای قهوه  به خصوص برای سنین جوانتر می‌تواند باشد  با این  حال جولیو خاطرنشان می‌کند که مصرف‌کنندگان در نهایت بر اعتبار اصالت خود ادامه خواهند داد.

در ۵ تا ۱۰ سال بعدی مردم همچنان به اطلاعات دقیق و پر معنی احتیاج دارند و آنها می خواهند متوجه این شوند که کدام اطلاعات برای شان مفید است، تا همیشه آن اطلاعات را در دسترس داشته باشند. همه چیز در بازاریابی دیجیتال ممکن است دچار تغییر شود روند جدید تعامل با مخاطبان و نشان دادن اصالت برند برای موفقیت ضروری است.

فراتر از همه اینها همکاری با آژانس های بازاریابی دیجیتال مانند رسانه های پی دی جی می تواند به شرکت ها کمک کند که نیازهای منحصر به فرد خود را شناسایی کرده و این امکان را به برندها بدهد تا از رقبای خود پیشی گرفته و از موفقیت مستمر برخوردار شوند

مترجم: محمدرضا راه پیما

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *