محققان کلمبیا انواع جدید و جدی قارچ زنگ برگ قهوه را کشف کردند.

محققان قهوه کلمبیا با کشف گونه‌های جدید و تهاجمی‌تر قارچ زنگ قهوه‌ (‏CLR)‏، کشاورزان را بر آن می‌دارند تا به گونه‌های مقاوم در برابر بیماری قهوه روی آورند.

یافته های نگران کننده از Cenicafé ، موسسه ملی تحقیقات قهوه کلمبیا در فدراسیون تولید کنندگان قهوه کلمبیا (FNC) بدست آمده است. این گروه می گوید شش نژاد جدید (زیر گونه) زنگ زدگی برگ را در کشور شناسایی کرده است ، به علاوه نه نوع جدید قارچ که مخرب هستند.

FNC تخمین می‌زند که حدود ۸۴ % از منطقه کشت قهوه در کلمبیا از انواع قهوه مقاوم به بیماری تشکیل شده‌است، اگرچه این گروه به کشاورزان یادآوری می‌کند که مقاومت همانند مصونیت نیست. ​

قهوه کلمبیا (راهنمای ضروری مبتدیان)

​کارلوس آریل آنجل ، محقق در رشته گیاه شناسی ، Cenicafé ، گفت: “قارچ Hemileia vastatrix که باعث زنگ زدگی می شود ، مانند هر میکروارگانیسم زنده دیگر در محیط های نامطلوب و متنوع ، می تواند در هر دو نوع حساس و مقاوم قهوه ، تنها میزبان آن ، تغییر کرده و جهش یابد.”

​ “این انتخاب و فشار واکنش یک فرآیند بیولوژیکی پویا طبیعی قارچ است ، که سعی در سازگاری برای زنده ماندن دارد. از این رو ، بیش از ۵۰ نژاد در جهان شناسایی شده است و انواع مختلف آن همچنان در کشورهای مختلف شناسایی می شود. ”

با توجه به شیوع نژادها و متغیرهای جدید، FNC کشاورزان را تشویق می‌کند که دوباره یا دوباره با گونه‌های مقاوم در برابر بیماری‌ها بکارند، مانند ک، Cenicaf 1 ، Castillo zonales یا Tabi که به طور اتفاقی در زمان‌های مختلف توسط FNC و سنکاکاف توسعه و منتشر شده‌اند. ​

این گروه انتخاب گونه‌های مقاوم در برابر بیماری را به عنوان یک دفاع خط مقدم برای جلوگیری از گسترش بیشتر بیماری زنگ قهوه‌ای پیش از استفاده از قارچ کش‌ها توصیف می‌کند که خسارت مخربی بر محصولات سراسر کلمبیا و تقریبا تمام آمریکای‌لاتین از زمان پاندمی بیماری زنگ قهوه‌ای ۲۰۱۲ وارد کرده‌است.

براساس برآورده‌ای FNC، اگر این بیماری بدون وقفه رها شود، تقریبا ۳۰ تا ۸۰ درصد از محصولات قهوه را از بین می‌برد. ​

بیماری زنگ برگ قهوه حداقل ۱۵۰ سال است که در بیشتر کشورهای تولید کننده قهوه کشف شده‌است. با وجود گام‌های بلند در تحقیق و سازگاری متنوع که در طول دهه گذشته برداشته شده‌است، این قارچ تهدید مستقیمی برای امرار معاش کشاورزان و منابع قهوه عربیکا فراهم می‌کند. ​

Share on telegram
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *