تفاوت فیلتر های قهوه ای و سفید در چیست؟

فیلترهای قهوه برای طعم مزه قهوه مهم هستند. اما اگر بیشتر، دم آوری ها را دوست دارید از فیلترهای کاغذی استفاده کنید، آیا می‌توانید آن‌هایی را که بدون رنگ هستند را خریداری کنید؟ برای جلوگیری از طعم فیلتر در هنگام دم آوری قهوه چه کاری می توانید انجام دهید؟ مقاله زیر را بخوانید تا بفهمید.

فیلتر قهوه

منشا فیلتر های کاغذی

در حالی که فیلتر پارچه ای ‏برای مدت طولانی وجود داشته ‌است، فیلتر کاغذی تا اوایل قرن بیستم ظاهر نشد. در شهر درزدن (Dresden) در ایالت ساکسونی در آلمان، ملیتا بنتز(Melitta Bentz) از یافتن و جمع آوری پودر های قهوه خود خسته شده‌بود.

او با مواد فیلتری مختلف، از جمله یک تکه کاغذ پسرش، شروع به آزمایش کردن کرد.

تکه‌ای را برید تا شکل بگیرد و از آن برای درست کردن یک فنجان قهوه استفاده کرد. این کار بهتر از آزمایش‌های دیگر او جواب داد و او برای ثبت اختراع درخواست داد.

و به همین ترتیب ، در ۸ ژوئیه ۱۹۰۸ ، فیلتر قهوه کاغذی به عنوان “دستگاه بالای فیلتر که با کاغذ فیلتر پوشانده شده است” ثبت شد. در همان ماه دسامبر ، خانم بنتز شرکت ملیتا بنتس را تأسیس کرد.

امروزه، دوستداران قهوه طیف وسیعی از ریختن را بر روی روش‌هایی که همه آن‌ها به فیلتر نیاز دارند، می‌نوشند و در حالی که برخی از مردم از فیلتر های پارچه ای (Coffee Sock) و یا فیلتر کاغذی استفاده میکنند. بیشتر ما به جای این ها ، از فیلتر کاغذی سفید یا بدون رنگ استفاده میکنیم.

اما کدام بهتر است؟

فیلتر کاغذی
عکس : Josh Burke

فیلترهای قهوه سفید شده

تفاوت اصلی بین فیلترهای قهوه رنگ شده و رنگ نشده این است که فیلترهای رنگی شده، سفید شده‌اند. این کار را می توان از طریق مقدار کمی کلر یا چیزی به نام رنگبری اکسیژن انجام داد.

با اینکه در دهه ۸۰ این نگرانی وجود داشت که فیلترهای کلری شده ممکن است خطرناک باشند، اما امروزه به طور گسترده ای پذیرفته شده‌است که استفاده از آن‌ها برای دم کردن قهوه بی‌خطر است. علاوه بر این، فرآیند سفید کردن هیچ طعمی به نوشیدنی شما اضافه نخواهد کرد.

با این حال، هنوز نگرانی‌هایی در مورد اثرات زیست‌محیطی آن‌ها وجود دارد. در واقع، یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ که در مجله مدیریت و مهندسی محیط ‌زیست منتشر شد نشان داد که تخلیه ناشی از رنگبری کلرین “مهم‌ترین مسائل زیست‌محیطی” در کارخانه‌های خمیر و کاغذ بوده است. در مقابل، رنگبری با اکسیژن به تولید کم‌تر نیاز دارد و برای محیط‌زیست بهتر است. تمام برند های فیلتر اصلی مشخص می‌کنند که از کدام روش سفید کنندگی بر روی بسته‌بندی خود استفاده می‌کنند.

فیتر کاغذی سفید

فیلتر های پارچه ای

فیلترهای رنگبری نشده آن رنگ سفید روشن مانند معادل‌های رنگبری شده خود را ندارند، اما کمی برای محیط‌ زیست بهتر هستند. علت آن این است که آن‌ها به پردازش زیادی نیاز ندارند.

بیشتر کاغذهای روزانه‌ای که می‌بینید و استفاده می‌کنید، سفید شده‌اند. کاغذ به طور طبیعی قهوه‌ای است (‏روی هم رفته از درخت می‌آید)‏. با این حال، متاسفانه، اگر شما از یک فیلتر بدون رنگبری در دم آوری خود یا دستگاه قهوه بدون شستشو استفاده کنید، این احتمال وجود دارد که شما طعم کاغذ را مزه کنید.

صرف‌نظر از برند و یا روش‌های تولید، همیشه ایده خوبی است که فیلترهای کاغذی را قبل از استفاده آبکشی کنید.

فیلتر ‍‍‍‍پارچه ای

چگونه طعم و مزه کاغذ را از بین ببریم؟

فیلترهای کاغذی به شما کمک خواهند کرد تا از طعم بد کاغذ در قهوه خود و در عین حال پیش از گرم کردن دستگاه دم آوری خود جلوگیری بکنید. در اینجا نحوه انجام این کار آورده شده‌است:

۱- فیلتر خود را در دستگاه دم آوری قرار دهید

۲- پیش از مرطوب کردن صافی با ریختن آب داغ بر روی آن (‏مطمئن شوید که کل فیلتر را خیس کرده باشید)

۳- آب را دور بریزید

۴- در صورت لزوم برای بار دوم فیلتر را بشویید

۵-به دم کردن قهوه خود ادامه دهید

اغلب کاغذهای فیلتری نیاز به یک بار آبکشی دارند، اما برخی ممکن است به دوبار نیاز داشته باشند (‏به خصوص اگر شما یک حس لامسه قوی داشته باشید)‏. و اگر بعد از چند ثانیه، هنوز هم طعم فیلتری احساس کردید برند فیلتر خود را تغییر دهید.

خیساندن فیلتر
خیساندن و شستشوی فیلتر برای از بین بردن طعم کاغذ _ عکس :   Michael Flore

کیفیت و ضخامت فیلتر

اگرچه ما فیلترهای کاغذی رنگبری شده و رنگبری نشده را مقایسه کرده‌ایم، اما باید به یاد داشته باشید که این تنها تفاوت نیست. کیفیت فیلتر شما نیز برای اطمینان از پروفایل های تمیز قهوه و جریان خوب دم کردن مهم است. حتی کوچک‌ترین تغییری در اینجا می‌تواند تاثیر بزرگی روی نوشیدنی داشته باشد.

فیلتر هایی که خیلی نازک هستند به آب اجازه می‌دهند که خیلی سریع جریان پیدا کند، و فیلترهای ضخیم‌تر ممکن است روغن‌های بیشتری را از شما دور نگه دارند.

در بحث فیلتر قهوه کاغذی سفید شده در مقابل سفید نشده، این مساله واقعا به اولویت‌های شما بستگی دارد: طعم یا تاثیر محیطی.

اگر می‌خواهید سازگار با محیط‌ زیست باشید، فیلترهای بدون رنگبری با کیفیت بالا بخرید و قبل از استفاده خوب آبکشی کنید. از طرف دیگر، اگر نگران این هستید که قهوه شما ممکن است طعم کاغذ داشته باشد، حتی با دوبار شستشو، می‌توانید فیلترهای سفید شده با اکسیژن را انتخاب کنید.

نویسنده :

Brendan Nemeth

منبع:perfectdailygrind

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در linkedin

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.