هر آنچه که باید درباره گیاه قهوه بدانید

شناخت گیاه قهوه

وقتی ما آن لاته خوش‌مزه یا قهوه دمی را می‌نوشیم، به راحتی فراموش می‌کنیم که نوشیدنی مورد علاقه ما از یک گیاه قهوه بوجود می آید. با این حال میلیون‌ها درخت قهوه در سراسر جهان رشد می‌کنند و میوه آن‌ها در طول روز به ما انرژی می‌دهند.

مقاله زیر را بخوانید تا در این زمنیه دانش خود را بالا ببرید؟

 

تاریخچه کوتاه گیاه قهوه

وقتی کلمه قهوه را می‌شنوید چه کشوری به به ذهن شما می‌آید: کلمبیا، برزیل، اندونزی؟ در واقع، گیاه قهوه از اتیوپی سرچشمه گرفت.

در طول قرن‌ها، قهوه در سراسر آفریقا و خاورمیانه و از آنجا در سراسر جهان پخش شد. ده‌ها داستان در مورد این که چگونه این اتفاق رخ داده است وجود دارد، از لوبیاهای مقدس که از یمن خارج می‌شوند گرفته تا قدرت‌های اروپایی که آن‌ها را در سرتاسر مزراع خود می‌کارند. آنچه غیرقابل‌انکار به نظر می‌رسد این است که امپراطوری‌ها نقش مهمی را ایفا می‌کردند.

قهوه بخش مهمی از اقتصاد کشاورزی در بخش‌هایی از آفریقا، آسیا  و آمریکای‌لاتین است. کشورهای غیر تولید کننده نیز با قهوه، برشته کاری و مصرف مقادیر زیاد در هر روز رشد می‌کنند.

۲۵ کشور تولید کننده قهوه (همراه با نگاه آماری در سال ۲۰۲۰)

اما این نوشیدن از چه چیزی ساخته شده‌است؟

گیاه قهوه می‌تواند به عنوان یک درخت طبقه‌بندی شود چون توانایی رشد تا حدود ۹ متر را دارد. در نتیجه، اغلب بیشتر شبیه یک بوته به نظر می‌رسد.

شاخه ها و برگها

از تنه اصلی گیاه قهوه ، شاخه های افقی اولیه ، فرعی و ثانویه را مشاهده خواهید کرد. از این میان ، برگهای سبز تیره و مومی به صورت جفت رشد می کنند. ریکاردو آلوارز، متخصص کشاورزی در فناکا لوس تورس پوروس در السالوادور، به من می‌گوید: “برگ برای گیاه نقش اساسی را ایفا میکند زیرا فتوسنتز در آنجا اتفاق می‌افتد” به عبارت دیگر، هیچ برگی به معنای انرژی نیست. و بدون انرژی، گیاهان هرگز قادر نخواهند بود که گیلاس‌های خوش‌مزه حاوی لوبیا قهوه ما را بکارند.

گل‌ها

زمانی که گیاه قهوه حدود سه یا چهار سال سن داشته باشد، برای اولین بار گل خواهد داد. گل‌های کوچک، ظریف و سفید در جایی که برگ‌ها و شاخه‌ها به هم می‌پیوندند، رشد خواهند کرد و عطر به خصوصی را آزاد خواهند کرد.

آلوارز به من می‌گوید: “گل‌ها جایی هستند که اندام‌های جنسی قرار گرفته‌اند” به عبارت دیگر، برگ‌ها و گل‌ها به گیاه قهوه کمک می‌کنند تا تولید مثل خود را تکثیر و حفظ کنند.

گیلاس

شش تا هشت گیلاس‌های نارس سبز هستند. هفته بعد از گرده‌افشانی، میوه گیلاس در جایی که گل‌ها قرار گرفته‌اند ظاهر خواهند شد. گیلاس‌های نارس سبز هستند. در طول زمان، بسته به نوع قهوه، قرمز، زرد، نارنجی و یا حتی صورتی می‌شوند.

بذر

داخل هر گیلاس، شما دو دانه کوچک پیدا خواهید کرد، مگر این که یک گیلاس نقص داشته باشد. گیلاس peaberry زمانی رخ میدهد که دانه‌ها به هم متصل می‌شوند: به جای دو دانه تقریبا شما یک دانه بزرگ‌تر و گردتر خواهید داشت. این اتفاق برای حدود ۵ % دانه‌ها رخ می‌دهد.

گیاه قهوه
نهال قهوه سالم آماده پیوند ، فرایندی است که به قوی تر شدن گیاهان قهوه کمک می کند

انواع مختلف گیاهان قهوه:

قهوه بیش از صد گونه مختلف دارد و هر گونه می‌تواند به گونه‌های مختلف تقسیم شود. و همه اینها بر روی طعم قهوه، مقدار کافئین موجود در آن و چگونگی رشد آن تاثیر می‌گذارند.

گونه قهوه اصلی: عربیکا روبوستا

عربیکا رایج‌ترین قهوه مصرفی در جهان است که حدود ۷۰ درصد از این صنعت را تشکیل می‌دهد. گونه قهوه عربیکا به خاطر طعم‌ها و رایحه‌های با کیفیت خود مشهور است؛ متخصص زیست‌شناس ICFC پاناما و تحلیلگر زنجیره ارزش قهوه، والنتینا پدروتی می‌گوید: ” در بازار ویژه، شما با عربیکا کار می‌کنید.”

در مقایسه با روبوستا:

نسبت به آب و هوا حساس‌تر است

بیشتر در معرض آفات است در دماهای پایین تر رشد می کند (که غالباً با ارتفاعات بالاتر ارتباط دارد یا در سایه رشد می کند)

معمولاً گیلاس کمتری تولید می کند

مقدار کافئین کمتری دارد

در مقایسه با عربیکا

روبوستا درختی با دوام و نیرومند است. حدود ۳۰ % صنعت قهوه را تشکیل می‌دهد.

در برابر بیماری ها و آفات مقاوم تر است

مقدار کافئین بالاتری دارد

با دماهای کمی گرم تر رشد می کند

با داشتن گیلاس بیشتر و در نتیجه بیشتر دانه بیشتر عملکرد بالاتری دارد.

با این حال ، این بدان معناست که گیلاس به اندازه بسیاری از مواد مغذی دریافت نمی کند ، بنابراین قهوه اغلب از کیفیت پایین تری برخوردار است

تمایل به تلخ شدن دارد

بزرگترین دان قهوه را بشناسید

دنیای بزرگ انواع قهوه

برخلاف گونه‌های مختلف، ما انواع مختلفی از قهوه را مصرف می‌کنیم. دفعه بعد که یک بسته قهوه ویژه می‌خرید، به برچسب آن نگاه کنید: ممکن است به شما بگوید که کدام یک از آن‌ها را دارید مصرف می‌کنید.

زندگی گیاه قهوه

پدروتی به من می‌گوید که یک گیاه قهوه می‌تواند تا ۸۰ سال عمر کند.

آلوارز می‌گوید شما ممکن است انتظار داشته باشید ۲۰ تا ۳۰ سال طول عمر کنند، بسته به این که از آن‌ها چگونه مراقبت شود.

برای چند سال اول زندگی یک درخت، نباید انتظار بهره‌وری عالی را داشته باشید. به یاد داشته باشید، تا سه یا چهار سالگی گل نخواهد داد.

همان طور که رشد می‌کند، شاخه‌های متمایز و برگ‌های سبز روشن آن را خواهید دید. اغلب تولیدکنندگان درختان جوان قهوه را در پرورشگاه‌ها نگه می‌دارند تا زمانی که گیاهچه ها آماده کاشت در مزرعه شوند.

وقتی یک گیاه قهوه بالغ شد، گل تولید خواهد کرد. این امر معمولا در مدت کوتاهی پس از بارش‌های شدید اتفاق می‌افتد. و بعد، پس از گل‌ها، گیلاس‌ها می‌آیند. در برخی کشورها مانند کلمبیا، به دلیل شرایط آب و هوایی آب و هوایی درختان دو بار در سال گل می‌دهند که به نوبه خود منجر به دو برداشت در سال می‌شود.

واکنش مایلارد چیست و چرا اهمیت دارد ؟

“آرتورو آگیورا” از “فینگا آل اینجرتو”، “گواتمالا” به من می‌گوید که تولید کننده و کارکنان مزرعه باید یاد بگیرند چه زمانی قهوه برای برداشت آماده است.

برای قهوه عربیکا، زمان از گلدهی تا برداشت تقریبا ۹ ماه است. بسته به شرایط آب و هوایی و خاک، قهوه روبوستا می‌تواند دو تا سه بار در سال برداشت شود.

نوشته شده توسط  MIguel Regalado

 

 

 

Share on telegram
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *