طرز تهیه کِمِکس

راهنمای طرز تهیه کِمِکس (Chemex)

کِمِکس قهوه ساز شیمیایی در سال ۱۹۴۱ توسط دکتر پیتر اشمامبوهم (Peter Schlumbohm) که به سادگی از شیشه بدون تخلخل و بوروسیلیکات ساخته شده‌ بود اختراع شد. کِمِکس شامل یک بدنه شیشه‌ای باریک است و از فیلترهای کاغذی اختصاصی ساخته‌شده از کاغذ باند شده شیمیایی (‏از کاغذ قطورتر از فیلترهای کاغذی استاندارد برای یک قهوه ساز روش خشک ) ‏استفاده می‌کند.

درک عصاره گیری قهوه و سایر مفاهیم کلیدی دم کردن قهوه

طرز تهیه برای یک فنجان ۱۲ اونسی: ۲۵ گرم قهوه – ۴۰۰ گرم آب

طرز تهیه برای دو فنجان ۱۲ اونسی: ۵۰ گرم قهوه – ۸۰۰ گرم آب

آنچه شما نیاز دارید:
کِمِکس
فیلتر کِمِکس
قهوه
دستگاه آسیاب
ترازو
کتری آب (کتل)
تایمر

مرحله ۱

مواد اولیه را آماده کنید

۱. فیلتر را با آب جوش خیس کنید و آب در اون را دور بریزید. فیلتر جایگزینی (‏قرار دادن سه چین به سمت دهانه)‏. شستشو فیلتر هر نوع طعم کاغذ را حذف می‌کند و آب داغ، بدنه کِمِکس را قبل از دم آوری گرم می‌کند.

ریختن آب

۲. با توجه به دستورالعملی که می‌سازید (‏۲۵ گرم برای یک فنجان، ۵۰ گرم برای دو فنجان )‏قهوه را پر کنید.

25 گرم قهوه

50 گرم قهوه

مرحله ۲

آسیاب و وزن کردن

اندازه ذرات باید مشابه نمک کوشر (بزرگتراز آسیاب کالیتا و کوچکتر از آسیاب قهوه فرانسه فرنچ پرس) ‏باشد. ۵۰ گرم قهوه به کِمِکس (‏یا ۲۵ گرم برای یک فنجان)‏ اضافه کنید.

آسیاب کردن

ریختن قهوه درون فیلتر

مرحله ۳

دم آوری

۱. درست بعد از جوشاندن، کِتِل را بردارید و بگذارید آب خنک شود. تایمر را روشن کنید و به اندازه کافی آب بریزید.

bloom

بس‌تر قهوه را پر کنید (‏حدود ۵۰ گرم برای یک فنجان و ۱۰۰ گرم برای دو فنجان) ‏بگذارید به مدت ۳۰ ثانیه شکوفه (bloom) دهد. اجازه دادن به قهوه برای شکوفه دادن حتی پراکندگی آب و یک فنجان خوش‌مزه را نیز تضمین می‌کند.

ریختن آب

۲. به آرامی در دایره‌های متحد المرکز آب اضافه کنید به اضافه کردن آب به آرامی در مراحل (‏که به آن دم کشیدن نبض (pulse brewing) نیز گفته می‌شود)‏ ادامه دهید و اجازه دهید که آب قهوه کمی قبل از اضافه کردن آب، آن را به همان سطح بازگرداند. سعی کنید تمام آب را تا ۳: ۰۰ اضافه کنید.

دم آوری

۳. هنگامی که تمام آب را اضافه کردید (‏۴۰۰ گرم برای یک فنجان، ۸۰۰ گرم برای دو فنجان)‏، به کِمِکس یک حرکت نهایی بدهید و اجازه دهید دم آوری انجام شود. زمان نهایی دم آوری باید حدود ۴: ۰۰ دقیقه باشد.

مرحله ۴

۱. فیلتر را بردارید.

برداشتن فیلتر

۲. به آن چرخش خوبی بدهید تا تمام مواد عصاره گیری مختلف را در یک فنجان متعادل قرار دهد.

چرخاندن عصاره

۳. قهوه را درون یک لیوان بریزید و از آن لذت ببرید!

همانند هر ریزش آب، سطح آب تا حد زیادی بر پیشرفت عصاره گیری شما تاثیر خواهد گذاشت، به دلیل مساحت سطحی بزرگی که مخروط ایجاد می‌کند، ماده شیمیایی بزرگ‌تر نسبت به حرارت از دست رفته بیشتر حساس است. هم چنین، نرخ جریان می‌تواند کمی آهسته‌تر از دیگر روش‌های ریزش باشد. با این حال، اگر متوجه شدید که عصاره گیری بیش از حد طول می‌کشد، می‌توانید با بلند کردن کتل و ریختن آن به وسط مخروط، سرعت کار را افزایش دهید. طبیعتا، این باعث تحریک بیشتر می‌شود، بنابراین از این تکنیک با احتیاط استفاده کنید.

طرز تهیه قهوه سرد با کمکس

منبع:cremacoffee

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *